DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.02.2011 20:13:19 

VETERINÁRNÍ ORDINACE U NEMOCNICE HAVÍŘOV.

Relaxační procedury a aquaterapie...
 
 
 
 

Výživné koupele a hydromasáže s přidáním léčebných látek, olejů a pigmentů

Pomocí těchto metod je ošetření kůže a srsti mnohem intenzivnější. Přinášejí rychlý efekt, kůže je pak lépe připravená k příjmu léčivých látek. Do vody, která masíruje kůži, se přidávají léčivé oleje a minerály.

Používání olejových substancí pro výživu a hydrataci kůže a srsti zvířat má své opodstatnění v tom, že každý jedinec produkuje maz, který chrání jeho kožní povrch před vnějšími vlivy a před mikroorganismy. Tento ochranný film je po každé koupeli více či méně narušen. Tyto přípravky pomáhají obnovit kožní film, navíc uzavírají povrchové šupinky chlupů, čímž působí preventivně proti plstnatění nebo přímo pomáhají rozplétat zacuchanou srst.

Výsledkem je:

  • doplnění hydrolipidového filmu do kůže a do srsti
  • výrazné omezení zápachu při nadměrné mastnotě kůže
  • regulace nadměrné tvorby mazu v kůži - čím více se kůže těchto pacientů odmašťuje samotnými šampony bez následného ošetření, tím více se pak brání a produkuje více mazu, čímž vzniká bludný kruh
  • nedochází k tvorbě šupin u krátkosrstých psů, kůže a srst na sebe nechytá prach a nečistoty
  • současně působí preventivně proti lomivosti chlupů
  • srst je po ošetření lesklá a snadno česatelná, kůže je zvláčněná a hydratovaná
  • kůže v místě kožních záhybů se nezapařuje a neslepuje (např. u šarpejů má zjemnění kůže a srsti velký význam, poněvadž kůže v kožních záhybech pak není traumatizována protilehlými chlupy)

Pigmenty zvýrazňují přirozenou barvu srsti tak, že se vážou na pigmentové buňky srsti zvířat. Nejedná se o barvivo, protože se usazují pouze tam, kde je přítomen přirozený pigment v chlupu. Kapky příslušného pigmentu se míchají do šampónů, balzámů nebo krémů.

 

image

 

Bahenní zábaly

Jedná se o velmi intenzivní a hluboké působení na kůži, přičemž dochází k vyčištění a vyživení kůže, její hydrataci, regulaci mazotoku a odstranění zápachu. Během těchto zábalů se nemocná kůže prohřeje a prokrví, zlepší se mikrocirkulace a aktivuje se kožní imunitní systém. Výsledkem je rychlé obrůstání novou srstí a celkové ozdravení kůže dermatologických pacientů.

Cílem je pomáhat regeneraci kůže a aktivovat imunitní systém kůže, kterým je zdravá kůže přirozeně vybavena.

 

image

Čistící a výživné masky

Na našem pracovišti používáme speciální veterinární kosmetiku. Kožní masky mají čistící, hydratační a výživné účinky. Dobře absorbují kožní nečistoty, maz, lupy a produkty zánětu.

Aplikují se na postižená místa za současného masírování, nechají se působit 20 minut. Pak se použije šampon a po něm balzám.

Doporučené intervaly mezi koupelemi zdravých psů jsou 1 měsíc, u kožních pacientů 2 týdny, u akutních případů 1 týden.

Čistící šampon je vhodný např. pro:

  • koupel zvířat s velmi špinavou kůží a srstí
  • k prvnímu odmytí špíny před aplikací medikovaných šamponů
  • k odstranění chemických nečistot z kůže a srsti
  • omývání kůže s komedony
  • ideální pro naháče

Čistící maska:

  • ideální pro odstranění komedonů z kůže např.:
  • kočičí akné
  • hyperplazie ocasní žlázy
  • vyčištění kůže u naháčů
  • komedony na břiše a kolem mléčných bradavek

Výživná maska:

  • vyživuje kůži a srst
  • zvyšuje odolnost kůže a srsti
 

image

Hydroterapie

Základním prvkem jak už nám název napovídá, je voda. Voda je obyčejná látka, kterou mají všichni k dispozici. Cílem je vyvolat místní reakce, které mají účinek na celý organismus a obnovují zdraví a odolnost vůči nemocem. V medicíně se ji využívá ke stimulaci kůže, a to několika způsoby:

  • tepelně - teplem a chladem
  • mechanicky - tlakem
  • chemicky - pomocí látek, které se do ní přidávají kvůli léčivým účinkům

Podle průzkumu voda na organismus působí příznivým účinkem, zvyšuje obranyschopnost těla a je to jedna z nejlepších cest k uzdravení. Voda má na naše tělo následující účinky:

  • zvyšuje obranyschopnost a odolnost vůči chladu
  • aktivuje krevní oběh
  • brzdí zánětlivé procesy
  • tonizuje nervovou soustavu
 

image

Koupele proti línání

Poruchy línání a růstu srsti představují velmi častý problém, který trápí spoustu majitelů psů, koček, fretek a dalších zvířat se srstí. Vzhledem k tomu, že línání je přirozeným procesem obnovy srsti, je mnohdy těžké vyhodnotit, zda se jedná o normální záležitost nebo o poruchu. Také je velmi těžké stanovit hranici mezi přirozeným a nadměrným línáním. I přesto, že se jedná o fyziologické línání, chlupy v bytě jsou majitelům na obtíž a chtějí tuto situaci nějak řešit nebo alespoň trochu omezit.

Fyziologické (přirozené) línání nastupuje sezónně a je ovlivněno především délkou světelného dne a nepatrně i teplotou. Dochází k němu 2krát do roka. Na jaře se zvířata zbavují zimní srsti a na podzim se touto zimní srstí opět vybavují. Línání v mírné formě probíhá celoročně, souvisí to s růstovým cyklem chlupů, jehož fyziologická délka trvá přibližně 1 měsíc. Fyziologické línání je nejvýraznější u přírodních plemen se střední srsti, která obsahuje podsadu a tzv. chmýří. Do této kategorie patří ovčáci, teriéři a některé kočky (evropské, britské a ostatní kočky s podsadou). Zvířata žijící celoročně v bytě mívají sezónní línání méně výrazné, zato línají průběžně celý rok ve zvýšené míře.

Za patologické (nepřirozené) línání se odborně považuje jen takové línání, které vede k tvorbě lysých ložisek. K tomuto problému je třeba odborný přístup veterináře. To znamená, že pokud srst vypadává, byť v nadměrné míře, a přitom bez problémů rychle roste nová a netvoří se přitom lysiny, nejedná se o poruchu ani o kožní onemocnění.

Nadměrné línání je pojem, který lze těžko odborně definovat ale z laického a chovatelského hlediska je to problém, který se dá ovlivnit kvalitní výživou, kvalitní péčí o kůži a srst, která spočívá v používání speciálních šamponů proti línání, výživných kondicionérů, doplňků výživy (s obsahem zinku, biotinu a esenciálních mastných kyselin) a v pravidelném vyčesávání.

 

image 

Kožní alergické testy

Kožní alergický test (KAT) je považován za zlatý standard k potvrzení diagnózy atopické (zjednodušeně alergické) dermatitidy.

Spektrum testovaných alergenů je široké. Jedná se o: pyly stromů, trav a plevelných rostlin, roztoče domácího prachu, plísně, hmyzí alergeny a epitelie různých živočichů, aj.

Na základě výsledků KAT se nechá připravit speciální desenzibilizační vakcína.

 

image

   

Ozonoterapie

Zdravý organismus tvoří komplex buněčných systémů. Správná činnost těchto buněčných systémů je závislá na správné činnosti jednotlivých buněk. Je známo, že buňky organismu jsou poškozovány stresem, znečistěným životním prostředím, výživou, nemocemi a mnoha dalšími faktory. U poškozených buněk dochází ke změně enzymových mechanismů zodpovědných za energetické systémy a ochranné mechanismy před přemírou oxidace a volnými radikály na buněčné úrovni. Nejúčinnější likvidací těchto problémů je stimulace a obnova přirozených enzymových mechanismů na buněčné úrovni. Likvidace těchto problémů náhradou přirozenými nebo syntetickými vitamíny,antioxidanty, enzymy nebo koenzymy mnohdy vedou ke zhoršení přirozeného enzymového buněčného cyklu.

Biochemické působení na viry, bakterie a plísně.

Baktericidní působení spočívá v rozrušení struktury obalů bakterií. Pak teprve dochází k vazbě na DNA nebo RNA. Ozon je toxický pro infekční zárodky. Chronická infekce vzniká tehdy, nemohou-li bílé krvinky tvořit dostatek peroxidů, aby mohly zabíjet bakterie a viry. Ozonizací dodané peroxidy pak působí společně s nimi.

Účinek ozonu na organizmus

  • podpora prokrvení všech tkání
  • likviduje bakterie, viry a plísně
  • regenerační - urychlené hojení
  • aktivuje imunitní odpověď a látkovou výměnu buňky - zvýšení imunitní nedostatečnosti
  • aktivuje enzymatické antioxidanty a radikálové zametače - zpomalení stárnutí, likvidace zánětů