Péče o pacienta s alergií se odvíjí vždy od jeho konkrétních potíží a ke každému pacientovi je třeba přistupovat velmi individuálně. Často je majitel takového pacienta netrpělivý a očekává zlepšení když ne okamžitě, tak tedy alespoň do zítra a bláhově se domnívá, že zázrak nastane u jiného veterináře. Nenastane.
Příčiny vzniku atopické dermatitidy
V posledních letech se objevuje stále více psů, kteří trpí přecitlivělostí vůči specifickým alergenům. Alergenem může být cokoli, co vyprovokuje přemrštěnou reakci ze strany imunitního systému zvířete a způsobí tak silný pocit svědění. Setkáváme se s reakcí na domácí roztoče, bleší kousnutí, plísně, stromy nebo kvetoucí byliny. Některá zvířata jsou také přecitlivělá na určité složky potravy, a to např. na oves, pšenici, kukuřici, sóju, hovězí, vepřové, ale i na kuřecí a krůtí maso. Pes může tyto alergeny vdechnout nebo pozřít. Někdy stačí pouhý kontakt s kůží.
První náznaky atopie se objevují u psů mezi šesti měsíci až třemi roky stáří. Klinické projevy atopie pozorujeme nejčastěji u následujících plemen: boxer, zlatý retrívr, francouzský buldoček, dalmatin, irský a gordon setr, šarpej, yorkshireský teriér, west highland white teriér a další teriéři.
Klinické projevy atopie a diagnostika
Jediným klinickým příznakem může být pocit svědění, který psa nutí k neustálému drbání. Tím si zraňuje kůži a vystavuje ji nebezpečí infekce bakteriemi, kvasinkami nebo dermatofytními houbami. Zpočátku můžeme na psovi pozorovat otírání očí, pysků nebo brady, vykousávání vrchní strany tlapek nebo i celých končetin. Posléze může být svědění na celém těle. Tato zvířata také často trpí záněty zvukovodů, což někdy bývá i jediným projevem atopie. V pokročilých fázích onemocnění, kdy se nedaří zvládnout projevy svědění a zánětů, bývá kůže téměř bez srsti, je tmavší a ztluštělá.
Jak dostat alergii pod kontrolu
Alergická onemocnění představují většinou celoživotní problém, který se daří udržet pod kontrolou jen řadou komplexních opatření:
Dieta
Převážné většině pacientů buď zmírní, nebo zcela vyřeší jejich zdravotní obtíže hypoalergenní dieta. V našich podmínkách se nejčastěji používá jehněčí nebo rybí maso s rýží. Přestože pacient nemusí trpět přímo potravní alergií, jeho organismus není při této dietě zatěžován těžce stravitelnou bílkovinou a přispívá to k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Stejně důležité je vyloučení mléčných výrobků, slaných a kořeněných či jinak ochucených pamlsků.
Odčervení, odblešení
Jakýkoliv vnitřní i vnější parazit vylučuje do těla toxické látky, jež mohou přispívat k alergizaci pacienta. Pravidelné podávání antiparazitik je tedy obzvlášť u těchto pacientů velmi důležité.
Anální žlázy, uši, oči
I při sebelepší péči o alergického pacienta se nejspíše nevyhneme určitým epizodám zhoršení zdravotního stavu. Tato zhoršení se nejčastěji jako první objeví v místech, kde je pokožka vlhčí. To je oblast okolo tlamy, očí, uší, konečníku, mezi prsty apod. Je třeba tato místa pravidelně a důsledně sledovat a pečovat o ně, např. čistění uší, pravidelné vyprazdňování análních žláz a jiné, podle doporučení veterinárního lékaře.
Voda a koupání
Mnohé epizody zhoršení jsou vyvolány přímým kontaktem s vodou v přírodě. Pravidelné koupele v hypoalergenních šamponech však pomáhají odstranit alergeny z kůže a srsti, obsahují také látky omezující svědění. Nejúčinnější jsou však profesionální léčebné kúry, které se provádějí v dermatokosmetických salonech. Každému pacientovi je zde „na míru“ navržena řada na sebe navazujících procedur, během kterých se jeho pokožka ozdraví a zregeneruje. Používají se speciální šampony, kondicionéry, olejové a bahenní masky. Jejich působení je velmi intenzivní, není třeba je opakovat tak často jako klasickou koupel v domácích podmínkách a výsledný efekt je také mnohem lepší. Pravidelnou aplikací těchto kúr, např. čtvrtletně, se tak daří udržet zdravou kůži i u velmi komplikovaných a terapii vzdorujících alergiků.
Přídavek omega 3 a omega 6 mastných kyselin
Nenasycené mastné kyseliny mají schopnost snížit zánětlivou odpověď organismu, a to i co se týče např. kloubního nebo trávicího systému. Tyto látky obsahuje např. lososový, brutnákový nebo pupalkový olej. Mohou být ve zvýšené míře obsaženy i v některých druzích krmiva a spolu s další terapií velmi účinně snižují svědění.
Léčba pomocí látek potlačující imunitní odpověď organismu
- antihistaminika
- glukokortikoidy
- cyklosporin
Léčbu vždy navrhuje, provádí a koriguje veterinární lékař v souvislosti se zdravotními problémy konkrétního pacienta. V ideálním případě by měla být provedena pouze v iniciální fázi onemocnění a dále by nastupující opatření (viz výše) měla pacienta udržet bez klinických příznaků onemocnění a tudíž bez nutnosti léčby antibiotiky a kortikosteroidy.
Závěr:
Život s atopií nebo potravní přecitlivělostí vyžaduje řadu komplexních opatření a velkou trpělivost ze strany majitelů zvířete. U většiny pacientů se však nakonec podaří nemoc potlačit do přijatelných mezí a umožnit tak zvířeti prožít plnohodnotný život.
Veterinární klinika AAnimalCare, MVDr. Monika Vejrostová, MVDr. Michael Javora